Zarządzenie nr 7/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. K. I. Gałczyńskiego w Lipowcu
z dnia 15 maja 2020r.
w sprawie wprowadzenia procedur mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19 oraz procedur postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem
lub zachorowania na COVID-19
Na podstawie Rozporządzenia Ministra edukacji narodowej z dnia 14 maja 2020r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej.
§1. Wprowadzam procedurę wewnętrzną bezpieczeństwa na terenie Szkoły Podstawowej
im. K. I. Gałczyńskiego w Lipowcu w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia.
§2. Wprowadzam procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19.
§3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 maja 2020r.
Pobierz zarządzenie wraz z załącznikami w formacie pdf
Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 7
Dyrektora Szkoły Podstawowej
im. K. I. Gałczyńskiego w Lipowcu
z dnia 15 maja 2020
PROCEDURA WEWNĘTRZNA BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM.K.I.GAŁCZYŃSKIEGO W LIPOWCU W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19
Organizacja zajęć w szkole podstawowej:
1. Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej.
2. W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.
3. Do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
4. Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej stałej sali.
5. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli)*.
* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/pomieszczeń kuchni, jadalni, innych pomieszczeń zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych, - np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują.
6. Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
7. W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m
(1 uczeń – 1 ławka szkolna).
8. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce . Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
9. W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów z zachowaniem liczby uczniów określonej w rozporządzeniu MEN w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
10. Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
11. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
12. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
13. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
14. Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
15. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
16. Należy zapewnić taką organizację w sposób, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup
do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
17. Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).
18. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
19. W szatni należy wykorzystywać co drugi boks.
20. Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.
21. Do szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć należy wchodzić pojedynczo z zachowaniem odpowiedniej odległości wynoszącej minimum 1,5 m.
22. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej.
23. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę. W razie potrzeby zostaną wykorzystane inne sale dydaktyczne.
24. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
25. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
26. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
27. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
28. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
29. Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
30. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
31. Ogranicza się przebywanie osób z zewnątrz w szkole do niezbędnego minimum,
z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
32. Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym z pracownikiem szkoły.
33. Rodzic zobowiązany jest wyrazić zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka na piśmie stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
34. Przed wejściem do budynku szkoły personel wyznaczony przez dyrektora dokonuje pomiaru temperatury ciała dziecka i osób przyprowadzających i odbierających dziecko ze szkoły za pomocą termometru bezdotykowego, który dezynfekuje się po użyciu w danej grupie.
35. Uczeń z podwyższoną temperaturą nie zostanie przyjęty do szkoły.
36. Uczeń przejawiające niepokojące objawy choroby zostaje odizolowane od reszty grupy w wyznaczonym pomieszczeniu Rodzic/opiekun zostanie natychmiast poinformowany o sytuacji w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
37. Rodzi/opiekun jest zobowiązany do pozostania w kontakcie telefonicznym w przypadku potrzeby szybkiej komunikacji z pracownikami szkoły w sprawach zdrowia dziecka.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
38. Przy wejściu głównym umieszczono numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala oraz narodowego funduszu zdrowia, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
39. Przed wejściem do budynku szkoły umieszczono płyn dezynfekujący do rąk, zamieszczono informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły.
40. Wszystkie osoby wchodzące do szkoły zobowiązane są do dezynfekowania dłoni lub zakładania rękawiczek ochronnych, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
41. Opiekunowie dbają, aby dzieci regularnie i zgodnie z potrzebami myły ręce wodą z mydłem według zamieszczonej instrukcji, w szczególności po przybyciu do budynku, przed jedzeniem ,po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
42. Utrzymuje się w czystości sale zajęć, pomieszczenia sanitarno-higieniczne, ciągi komunikacyjne, dezynfekuje się – poręcze, klamki i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączniki.
43. Środki dezynfekcyjne stosowane są zgodnie z zaleceniami producenta.
44. Pomieszczenia dezynfekowane powinny być wietrzone, by uniknąć wdychania oparów środków służących do dezynfekcji.
45. Nauczyciele opiekujący się uczniami i pozostali pracownicy szkoły zobowiązani są do użycia środków ochrony osobistej-jednorazowych rękawiczek, osłon na usta i nos.
46. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych zostały umieszczone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
47. Na bieżąco dezynfekowane są toalety.
Gastronomia
48. W stołówce i kuchni szkolnej obowiązują przepisy higieniczne wymagane przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego. Pracownicy kuchni zaopatrzeni są w środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
49. Stanowiska pracy utrzymane są w należytej czystości, na bieżąco dokonywane jest mycie i dezynfekcja sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
50. Wielorazowe naczynia i sztućce myte są z dodatkiem detergentu i wyparzane w temperaturze minimum 600C.
51. Spożywanie posiłków przez uczniów odbywa się w stołówce szkolnej w małych grupach.
52. Blaty stołów i poręcze krzeseł w stołówce szkolnej są czyszczone i dezynfekowane po opuszczeniu pomieszczenia przez grupę.
Organizacja egzaminu zewnętrznego ósmoklasisty
53. Obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej;
54. Ustawienie ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku;
55. Dezynfekcja ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający;
56. Korzystanie przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, itd.;
57. Unikanie tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
Postępowanie na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania
na covid-19
58. Dyrektor wyznacza i przygotowuje pomieszczenie wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym można będzie odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych (gabinet profilaktyki zdrowotnej).
59. Po zauważeniu symptomów choroby, np. kaszel, gorączka, złe samopoczucie, wyznaczona osoba (pomoc nauczyciela) niezwłocznie przechodzi z dzieckiem do wyznaczonej do izolacji sali, dezynfekuje ręce i ubiera środki ochrony osobistej (maseczka, rękawice, kombinezon), pomaga dziecku założyć maseczkę i rękawiczki. Pozostaje z nim, zachowując bezpieczną odległość, do momentu odebrania dziecka przez rodziców.
60. Nauczyciel niezwłocznie zawiadamia o sytuacji dyrektora szkoły i przeprowadza pozostałe dzieci do innego wyłączonego z użytku pomieszczenia.
61. Dyrektor szkoły zawiadamia jednostkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz rodziców dziecka o zaobserwowanych objawach chorobowych i podejrzeniu wystąpienia na terenie szkoły zachorowania na COVID-19.
62. O zaistniałej sytuacji informuje również rodziców pozostałych uczniów.
63. Pomieszczenia, w których przebywał uczeń są jak najszybciej dezynfekowane.
64. Dyrektor przygotowuje i upowszechnia wśród nauczycieli, uczniów i rodziców harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych.
Konsultacje w szkole
65. Rodzice/opiekunowie, uczniowie przychodzący/wychodzący ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
66. Rodzice oraz uczniowie mogą wchodzić wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły
lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem/uczeń
w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem/ucznia, przy czym należy
rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa,
rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
67. Z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi bez objawów choroby zakaźnej.
68. Dyrektor wraz z nauczycielami przygotowuje oraz upowszechnia wśród nauczycieli, uczniów i rodziców harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych.
69. Dyrektor wyznaczył stałą salę na konsultacje dla tej samej grupy.
70. Należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz i zachować dodatkowe środków ostrożności przy ewentualnych kontaktach z takimi osobami.
71. Nie angażuje się w zajęcia nauczycieli oraz innych pracowników powyżej 60. roku życia.
Postanowienia końcowe
72. Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem procedury odpowiada dyrektor szkoły.
73. Do przestrzegania postanowień niniejszej procedury zobowiązani są rodzice/opiekunowie oraz wszyscy nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi Szkoły Podstawowej im. K. I. Gałczyńskiego w Lipowcu.
74. Za zapoznanie pracowników i rodziców/opiekunów prawnych uczniów z niniejszą procedurą odpowiada dyrektor-wzór oświadczenia o zapoznaniu się z procedurą wewnętrzną bezpieczeństwa na terenie szkoły stanowi załącznik nr 2.
75. Nauczyciele wyjaśniają uczniom aktualnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.