(pobierz dokument)
Organizacja zajęć w szkole podstawowej:
1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez rodziców/opiekunów prawnych bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
3. Przy wejściu do budynku szkoły zamieszczona jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
4. Opiekunowie odprowadzający dzieci nie wchodzą do przestrzeni wspólnej szkoły.
5. Uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej niż 10 minut przed rozpoczęciem zajęć. Rozbierają się w wyznaczonych szatniach i kierują się do sal, w których czekają na nich nauczyciele.
6. Uczniowie dojeżdżający przebywają pod opieką nauczyciela przyprowadzającego uczniów od autobusu.
7. Szkoła posiada skuteczny sposób komunikacji z rodzicami/opiekunami uczniów.
Komunikacja rodziców z dyrektorem szkoły, nauczycielami , pedagogiem, logopedą w czasie pandemii COVID -19 odbywa się zdalnie za pomocą edziennika LIBRUS, poczty elektronicznej, telefonicznie oraz zebrań z rodzicami.
a) godz. kontaktu telefonicznego z wychowawcami 16:00 – 17:00
b) kontakt telefoniczny z nauczycielami uczącymi, pedagogiem, logopedą w czasie konsultacji pod numerem telefonu 896220027
c) kontakt emailowy, wiadomości edziennika LIBRUS w godz. 16:00 – 17:00
d) skargi i wnioski składane tylko drogą papierową przez sekretariat szkoły lub telefonicznie do Dyrektora Szkoły.
8. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel w połączeniu z podwyższoną temperaturą niezwłocznie odizolowuje go w odrębnym pomieszczeniu zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).Ucznia odizolowanego pilnuje wyznaczony przez Dyrektora nauczyciel. Na czas oczekiwania na rodzica należy założyć maseczkę. Opiekun /rodzic dziecka powinien posiadać środki ochrony osobistej: maseczkę ,przyłbicę, rękawiczki.
9. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
10. W salach znajdują się przedmioty i sprzęty, które można umyć, uprać, zdezynfekować lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy po zajęciach odłożyć do dezynfekcji.
11. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w plecaku. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
12. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
13. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, będą ograniczone ćwiczenia i gry kontaktowe.
14. Sale lekcyjne, części wspólne (korytarze) wietrzone będą co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
15. Nauczyciele w klasach I-III organizują przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
16. Nauczyciele w klasach IV – VIII organizują przerwy zgodnie z planem dyżurowania. Grupa spędza czas pod nadzorem nauczyciela.
17. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć jest regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości zostaje zabezpieczony przed używaniem.
18. Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
19. W jednym pomieszczeniu uczniowie zachowują dystans społeczny..
20. Podczas przerw lekcyjnych na korytarzach szkolnych oraz w szatni zaleca się noszenie maseczek.
21. Ograniczone zostały wyjścia poza teren szkoły z wyjątkiem wyjść do lasu.
22. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
23. Do szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć uczniowie wchodzą pojedynczo z zachowaniem odpowiedniej odległości wynoszącej minimum 1,5 m.
24. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów dojeżdżających.
25. Zajęcia świetlicowe odbywają się w miarę możliwości na świeżym powietrzu.
26. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły zachowują dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
27. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej ograniczają kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
28. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają obowiązek zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
29. Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
30. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
31. Rodzic zobowiązany jest wyrazić zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka na piśmie stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
32. Przed wejściem do budynku szkoły personel wyznaczony przez dyrektora dokonuje pomiaru temperatury ucznia za pomocą termometru bezdotykowego, który dezynfekuje się po użyciu w danej grupie.
33. Uczeń z podwyższoną temperaturą nie zostanie przyjęty do szkoły.
34. Uczeń przejawiający niepokojące objawy choroby zostaje odizolowany od reszty grupy w wyznaczonym pomieszczeniu. Rodzic/opiekun zostanie natychmiast poinformowany o sytuacji w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
35. Rodzi/opiekun jest zobowiązany do pozostania w kontakcie telefonicznym w przypadku potrzeby szybkiej komunikacji z pracownikami szkoły w sprawach zdrowia dziecka.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.
1. Przy wejściu głównym umieszczono numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala oraz narodowego funduszu zdrowia, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
2. Przed wejściem do budynku szkoły umieszczono płyn dezynfekujący do rąk, zamieszczono informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły.
3. Wszystkie osoby wchodzące do szkoły zobowiązane są do dezynfekowania dłoni lub zakładania rękawiczek ochronnych, zaleca się również zakrywanie ust i nosa.
4. Utrzymuje się w czystości sale zajęć, pomieszczenia sanitarno-higieniczne, ciągi komunikacyjne, dezynfekuje się – poręcze, klamki i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączniki.
5. Środki dezynfekcyjne stosowane są zgodnie z zaleceniami producenta.
6. Przeprowadzając dezynfekcje ściśle przestrzegane są zalecenia producenta znajdujące się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ściśle przestrzegany jest czas niezbędny do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
7. Zaleca się aby nauczyciele opiekujący się uczniami i pozostali pracownicy szkoły używali środków ochrony osobistej-jednorazowych rękawiczek, osłon na usta i nos.
8. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych zostały umieszczone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
9. Na bieżąco dezynfekowane są toalety.
10. Dyrektor lub wyznaczony nauczyciel dokonuje codziennego monitoringu prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal lekcyjnych ,pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych- poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur komputerowych, włączników itd.
11. Nauczyciele często przypominają uczniom o konieczności zachowania higieny, w tym o częstym i regularnym myciu rąk-zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
12. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć , uprać lub zdezynfekować, zostały usunięte lub uniemożliwiono do nic dostęp. Przybory do ćwiczeń ( piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć zostaną zdezynfekowane.
13. Sale lekcyjne, części wspólne (korytarze) wietrzone będą co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
Gastronomia
1. W stołówce i kuchni szkolnej obowiązują przepisy higieniczne wymagane przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego. Pracownicy kuchni zaopatrzeni są w środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
2. Stanowiska pracy utrzymane są w należytej czystości, na bieżąco dokonywane jest mycie i dezynfekcja sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
3. Wielorazowe naczynia i sztućce myte są z dodatkiem detergentu i wyparzane w temperaturze minimum 600C.
4. Spożywanie posiłków przez uczniów odbywa się w stołówce szkolnej w małych grupach.
5. Blaty stołów i poręcze krzeseł w stołówce szkolnej są czyszczone i dezynfekowane po opuszczeniu pomieszczenia przez grupę.
Procedury korzystania z szatni
1. Uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej niż 10 minut przed rozpoczęciem zajęć.
2. Rozbierają się w wyznaczonych szatniach i kierują się do sal lekcyjnych, w których czekają już na nich nauczyciele.
3. Uczniowie dojeżdżający przebywają pod opieką nauczyciela przyprowadzającego uczniów od autobusu .
4. Uczniowie kończący lekcje pozostają pod opieką nauczyciela do czasu wyjścia ze szkoły lub odprowadzenia do autobusu szkolnego.
Procedura organizacji przerw oraz dyżurów nauczycieli na przerwach
1. W szkole dyżury pełnią wszyscy nauczyciele zgodnie z harmonogramem.
2. Nauczyciele opiekują się klasą po każdych przeprowadzonych zajęciach.
3. Dyżur w szatni pełni nauczyciel świetlicy lub wyznaczony nauczyciel przez Dyrektora Szkoły.
4. Uczniowie w czasie przerw przebywają w salach lekcyjnych pod opieką nauczyciela.
5. W razie konieczności zmiany sali uczniowie zobowiązani są do zachowania dystansu min.1,5 m oraz zaleca się noszenie maseczek.
Procedury korzystania z biblioteki szkolnej
1. Godziny pracy biblioteki szkolnej dla uczniów ustala nauczyciel – bibliotekarz, uwzględniając potrzeby uczniów w tym zakresie.
2. Książki oddawane przez uczniów są składowane w wydzielonym miejscu, oddzielone od innych książek i poddawane dwudniowej kwarantannie. W tym czasie nie mogą być wypożyczone przez innych uczniów.
3. Organizacja sposobu korzystania z biblioteki uwzględnia wymagany dystans przestrzeni, czyli min.1,5m odległości między użytkownikami. W celu zachowania wymaganego dystansu ogranicza się liczbę użytkowników jednocześnie korzystających z biblioteki.
Procedury korzystania z świetlicy szkolnej
1. Ze świetlicy szkolnej korzystają tylko uczniowie dojeżdżających.
2. Rodzice muszą wyrazić pisemną deklarację na pobyt ucznia na świetlicy.
3. Formy zajęć świetlicowych:
a) gry i zabawy na świeżym powietrzu;
b) odrabianie prac domowych;
c) czytanie książek;
d) oglądanie filmów
e) wykonywanie prac plastycznych przy wykorzystaniu własnych przyborów.
4. Uczniowie na świetlicy zachowują dystans społeczny min.1,5 m od innych uczniów.
5. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować , zostały usunięte lub uniemożliwiono do nich dostęp.
6. Przed rozpoczęciem zajęć świetlicowych blaty, stoły, poręcze krzeseł zostaną zdezynfekowane.
7. Przed wejściem do sali znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji rąk.
8. Wietrzenie sali co najmniej raz na godzinę.
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia uczniów lub pracowników szkoły COVID - 19
1. Uczniowie i pracownicy szkoły przychodzą do szkoły i pracy bez objawów
chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie
przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w
izolacji.
2. Dyrektor wyznacza i przygotowuje pomieszczenie wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym można będzie odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych (gabinet profilaktyki zdrowotnej).
3. Pracownicy szkoły są poinstruowani, że w przypadku wystąpienia
niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i
skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby
uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia
zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni
SARS-CoV-2.
4. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy
niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować
się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać
teleporadę medyczną).
6. Po zauważeniu symptomów choroby u ucznia, np. kaszel, gorączka, złe samopoczucie, wyznaczona osoba (pomoc nauczyciela) niezwłocznie przechodzi z dzieckiem do wyznaczonej do izolacji sali, dezynfekuje ręce i ubiera środki ochrony osobistej (maseczka, rękawice, kombinezon), pomaga dziecku założyć maseczkę i rękawiczki. Pozostaje z nim, zachowując bezpieczną odległość, do momentu odebrania dziecka przez rodziców.
7. Nauczyciel niezwłocznie zawiadamia o sytuacji dyrektora szkoły i przeprowadza pozostałe dzieci do innego wyłączonego z użytku pomieszczenia.
8. Dyrektor szkoły zawiadamia jednostkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz rodziców dziecka o zaobserwowanych objawach chorobowych i podejrzeniu wystąpienia na terenie szkoły zachorowania na COVID-19.
9. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń lub pracownik z infekcją dróg
oddechowych, bezzwłocznie zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z
funkcjonującymi w podmiocie procedurami, zdezynfekowane zostają powierzchnie
dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosuje się do
indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji
Sanitarnej.
10. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły
zostaną zastosowane zalecenia państwowego powiatowego inspektora sanitarnego .
11. Ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie oraz stosuje się zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego .
Postanowienia końcowe
1. Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem procedury odpowiada dyrektor szkoły.
2. Do przestrzegania postanowień niniejszej procedury zobowiązani są rodzice/opiekunowie oraz wszyscy nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi Szkoły Podstawowej im. K. I. Gałczyńskiego w Lipowcu.
3. Za zapoznanie pracowników i rodziców/opiekunów prawnych uczniów z niniejszą procedurą odpowiada dyrektor-wzór oświadczenia o zapoznaniu się z procedurą wewnętrzną bezpieczeństwa na terenie szkoły stanowi załącznik nr 2.
4. Nauczyciele wyjaśniają uczniom aktualnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.
Pobierz