• Strażak Piotrek uczy przedszkolaki ratować życie

•         W naszym przedszkolu odbyło się wyjątkowe spotkanie z bohaterem codziennej służby – strażakiem Piotrkiem, który przeprowadził z dziećmi zajęcia z podstaw pierwszej pomocy. Celem tych zajęć było nie tylko zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, ale także wyposażenie ich w umiejętności, które mogą uratować życie.
        Podczas zajęć, przedszkolaki miały okazję nauczyć się, jak prawidłowo reagować w sytuacjach awaryjnych. Strażak Piotrek pokazał, jak bezpiecznie udzielać pierwszej pomocy, zwracając szczególną uwagę na:

• Ocenę sytuacji – dzieci nauczyły się, jak rozpoznać, czy osoba potrzebuje pomocy.
        • Wezwanie pomocy – przedszkolaki ćwiczyły, jak prawidłowo wezwać służby ratunkowe.
        • Zabezpieczenie miejsca zdarzenia – ważne lekcje dotyczyły tego, jak zadbać o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego.
        • Podstawowe czynności resuscytacyjne – najmłodsi poznali podstawy RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej).

Dzięki tym zajęciom, dzieci nabyły nie tylko cenną wiedzę, ale również umiejętność spokojnego i odpowiedzialnego działania w obliczu niebezpieczeństwa. To ważne, aby już od najmłodszych lat kształtować świadomość, że każdy może stać się ratownikiem i pomocnik w potrzebie.

Strażak Piotrek swoim profesjonalizmem i cierpliwością zjednał sobie serca dzieci, a przekazane przez niego umiejętności z pewnością zostaną z nimi na długo. Jesteśmy przekonani, że takie zajęcia to doskonały sposób na budowanie społecznej odpowiedzialności i empatii u naszych przedszkolaków.

• Projekt Edukacyjny Szkoła Promujaca Bezpieczeństwo

• 19.03.2024r Franciszek Alancewicz i Milan Skrocki wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Ploli Profilaktyka Smyka. Chłopcy doskonale zaprezentowali swoją wiedzę ze znajomości bezpieczeństwa oraz właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia. Oczywiście na widowni w Miejskim Domu Kultyry w Szczytnie nie mogło zabraknąc Ich przedszkolnych przyjaciół, którzy swoją obecnością i oklaskami dopingowali swoich kolegów.

• “Kącik Złości”

W ramach innowacyjnego podejścia do emocji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, odbyło się wyjątkowe spotkanie z Panią Psycholog. Celem zajęć było nauczenie dzieci, jak skutecznie radzić sobie ze złością - uczuciem, które każdy z nas czasami doświadcza.

Podczas warsztatów, pani Justyna wprowadziła dzieci w świat emocji, tłumacząc, że złość jest naturalną reakcją i nie ma w niej nic złego, pod warunkiem, że wiemy, jak ją wyrazić w zdrowy sposób. Aby to osiągnąć, stworzono “Kącik Złości”, wyposażony w kredki i specjalną skrzyneczkę.

Kącik Złości to miejsce, gdzie dzieci mogą w spokoju usiąść i za pomocą kolorowych kredek wyrazić swoje emocje na papierze. Następnie, narysowaną złość wkładają do skrzyneczki, co ma symbolicznie pomóc im “odpuścić” negatywne uczucia. Pani Psycholog podkreślała, że takie działanie pozwala na zewnętrzną manifestację wewnętrznych emocji, co jest pierwszym krokiem do ich zrozumienia i opanowania.

Zajęcia te były również okazją do rozmowy o tym, co może wywoływać złość i jakie są alternatywne sposoby reagowania, gdy coś nas frustruje. Dzieci uczyły się, że zamiast krzyczeć czy bić, mogą na przykład poprosić o pomoc dorosłego, wyrazić swoje uczucia słowami, czy też po prostu narysować to, co czują.

Spotkanie z panią Psycholog było nie tylko praktycznym warsztatem, ale również cenną lekcją o emocjach, która z pewnością przyniesie pozytywne efekty w przyszłości. Dzięki takim inicjatywom, dzieci uczą się, że złość nie musi być destrukcyjna i że każdy może nauczyć się, jak nią zarządzać w konstruktywny sposób.

• “Czyste ręce mamy i o zdrowie dbamy”

• W poniedziałek, 25 marca, przedszkole miało przyjemność gościć pracownika Powiatowej Stacji Sanepidemiologicznej w Szczytnie. Wizyta ta była częścią projektu edukacyjnego “Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”, który ma na celu podniesienie świadomości dzieci na temat ważności higieny i zdrowia.

Pani Ania, reprezentująca stację, przeprowadziła interaktywne zajęcia pod hasłem “Czyste ręce mamy i o zdrowie dbamy”. Dzieci miały okazję nauczyć się, jak prawidłowo myć ręce oraz jakie są korzyści płynące z utrzymania czystości. Zajęcia te miały na celu pokazanie najmłodszym, że regularne mycie rąk jest prostym, ale skutecznym sposobem na uniknięcie wielu chorób.

Dodatkowo, Pani Ania poruszyła temat kleszczy - małych, ale potencjalnie niebezpiecznych pasożytów. Dzieci dowiedziały się, jak wyglądają kleszcze, gdzie mogą na nie natrafić oraz jakie choroby mogą przenosić. Najważniejszym przekazem było to, jak ważne jest dokładne sprawdzanie ciała po powrocie z zewnątrz, szczególnie z miejsc, gdzie kleszcze są powszechne, jak lasy czy parki.

Zajęcia z Panią Anią były nie tylko edukacyjne, ale również bardzo praktyczne. Dzieci miały możliwość zadawania pytań i uczestniczenia w dyskusji, co sprawiło, że temat stał się dla nich bardziej zrozumiały i bliski. Inicjatywa ta została ciepło przyjęta zarówno przez dzieci, jak i przez personel przedszkola, podkreślając znaczenie edukacji w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa już od najmłodszych lat.