• DĄB PAMIĘCI - PAMIĘĆ HISTORII ŻYJE W NAS

      • „Nie umiera ten,
        kto trwa w pamięci żywych …”
        ks. Jan Twardowski

         

        12.04.2017 r. o godz. 11 w naszej szkole odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci, którym uhonorowany został podpułkownik Kazimierz Szczekowski, więzień obozu specjalnego NKWD w Kozielsku, zamordowany i pogrzebany w Katyniu w 1940 r.

        Uroczystość odbyła się w ramach projektu patriotyczno - edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”, którego koordynatorem był nauczyciel historii pan Marcin Turowski. Cel programu to uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady Jeden Dąb to jedno nazwisko.

        Uroczystość składała się z dwóch części. Pierwsza odsłona nawiązywała do przedstawienia podłoża zbrodni katyńskiej. Natomiast w części drugiej odbyło się posadzenia Dębu. Uroczystość poprowadzili uczniowie, którzy brali udział w konkursie historycznym pt. „Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo”.

        Motywem przewodnim pierwszego etapu było przybliżenie zgromadzonym na uroczystości okoliczności zbrodni katyńskiej. Następnie uczniowie przedstawili sylwetkę podpułkownika Kazimierza Szczekowskiego. Podsumowaniem pierwszej części uroczystości była recytacja wiersza Feliksa Konarskiego – „Katyń” opowiadającego o tragicznych losach ofiar katyńskich ginących z rąk oprawców NKWD.

        Po części historycznej zaproszeni goście wraz z dyrekcją szkoły oraz trójkami klasowymi przeszli na teren wokół szkoły, gdzie wzięli udział w uroczystym akcie sadzenia Dębu Pamięci. Ksiądz Proboszcz Andrzej Golon poświęcił go. Następnie została odsłonięta tablica pamiątkowa naszego Bohatera. Cała uroczystość została uczczona minutą ciszy dla upamiętnienia ppłka Kazimierza Szczekowskiego.

        ”Tam na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy”

        Cześć i chwała Bohaterom!

        • Kazimierz Szczekowski

        • Kazimierz Szczekowski urodził się 14 marca 1900 roku w Babinie, w powiecie bracławskim, w rodzinie Jana i Wandy z Kossowskich. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1920 roku ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty.

          W latach 1921-1930 pełnił służbę w 59 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Inowrocławiu. W międzyczasie, 3 maja 1922 roku został zweryfikowany w stopniu podporucznika ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 roku i 406. lokatą w korpusie oficerów piechoty, a 27 stycznia 1930 roku awansował na kapitana ze starszeństwem z 1 stycznia 1930 roku i 170. lokatą w korpusie oficerów piechoty. Od 15 czerwca do 7 sierpnia 1930 roku odbył praktykę w 15 Pułku Artylerii Polowej w Bydgoszczy, a od 15 października do 15 grudnia 1930 roku ukończył Kurs próbny przy Wyższej Szkole Wojennej. 5 stycznia 1931 roku został powołany do Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie, w charakterze słuchacza dwuletniego kursu 1930/1932. Z dniem 1 listopada 1932 roku, po ukończeniu kursu i otrzymaniu dyplomu naukowego oficera dyplomowanego, został przeniesiony do Departamentu Piechoty Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie. Na majora został awansowany ze starszeństwem z 19 marca 1937 roku i 129. lokatą w korpusie oficerów piechoty. Wiosną 1939 roku pełnił służbę w Dowództwie 19 Dywizji Piechoty w Wilnie na stanowisku oficera do zleceń.

          W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku dostał się do sowieckiej niewoli. Przebywał w obozie w Kozielsku. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu i tam pogrzebany. Od 28 lipca 2000 roku spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.

          5 października 2007 roku Minister Obrony Narodowej Aleksander Szczygło mianował go pośmiertnie do stopnia podpułkownika. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 roku, w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

          Kazimierz Szczekowski

          http://www.10pul.idl.pl/pliki/katyn/katyn_ksiega_cmentarna_cz3, s. 91.

          https://nekropole.info/pl/Kazimierz-Szczekowski

          http://www.iv-gim.is.net.pl/katyn/malczewski.htm

          https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Szczekowski

          https://www.ogrodywspomnien.pl/index/showd/18872

          http://www.katedrapolowa.pl/